036-1.jpg

הצטרפו ליותר מ-13,000 עוקבים וקבלו מתכונים ישירות למייל

תודה על הרשמתך!

  • שרון סער

שמונה ימים של קסם בהרי הקרפטים


אם אתם תוהים לאן נעלמתי בתקופת החגים האחרונה, אז התשובה היא רומניה. מדינה שלא ביקרתי בה בעבר, אבל בעקבות הביקור הזה - נשביתי בקסמה.

רומניה קיבלה את פנינו ביערות עבותים ושמורות טבע יפהפיות, נופי שלכת דרמטיים לצד הרים מושלגים וטבע פראי שרובו עדיין אינו מתוייר; הכבישים מתפתלים בין כפרים אותנטיים ועיירות ציוריות, ארמונות וטירות, מבצרים ומצודות שהשתמרו או שוחזרו באופן המאפשר ממש לחוש את קצב ואופי החיים מאות שנים לאחור.

הרי הקרפטים, רומניה | רוקחת החלומות

הטיול שלנו התמקד ברכס הרי הקרפטים במרכזה של רומניה. הרכס (המכונה גם האלפים הטרנסילבניים) חוצה 7 מדינות במרכז אירופה, אך מזוהה בעיקר עם רומניה, בה מצויות הפסגות הגבוהות ביותר של הרי הקרפטים.

הרי הקרפטים, רומניה | רוקחת החלומות

זהו אזור יפהפה שמציע אינספור אפשרויות טיול מסוגים שונים. אבל יותר מכך - יש כאן קסם מיוחד, קסם של פעם, ורגעים רבים במהלך הטיול מעוררים בי תחושה של מסע בזמן, מסע אל אירופה של לפני עשרות ומאות שנים.

אז זה סיפור הטיול שלנו, טיול של 8 ימים קסומים באוקטובר 2019, בהרי הקרפטים.

ארמונות, מצודות ומבצרים

מתוך השפע האינסופי, באמת, של ארמונות וטירות, מצודות ומבצרים בחרנו בשני יעדים - טירת בראן ומצודת רופאה.

טירת בראן (Castelul Bran)

טירת בראן, רומניה | רוקחת החלומות

טירת בראן היא המוכרת יותר משני האתרים שבחרנו, ואחת הטירות הידועות ביותר ברומניה.

המקום, על דייריו הקדומים, ובעיקר הרוזן ולאד השלישי לבית דראקול, הידוע גם בכינויו ולאד המשפד, שימשו השראה לספרו המפורסם של בראם סטוקר (ובעקבותיו הסרט) - דרקולה.

הטירה העצומה ממוקמת על צוק גדול מימדים בכפר הציורי בראן. היא נבנתה בשנת 1212, נהרסה והוקמה שוב ב-1382, ומאז החליפה בעלות פעמים רבות. הטירה עטורה בצריחים מרשימים ובתוכה יש גרמי מדרגות לולייניים ומעברים סודיים.

במאה ה-15 חי ופעל כאן ולאד השלישי, שהיה שליט ממלכת ולאכיה ונודע בשל מאבקו לעצמאות הממלכה נגד איומיה של האימפריה העות'מאנית. אבל עיקר שמו יצא בשל קשיחותו ואכזריותו. מסופר עליו כי הוציא להורג אלפי אנשים, ולגרסתו - עשרות אלפים. צורת ההוצאה להורג החביבה עליו הייתה השחלת מוט מחודד לכל אורכו של אדם (מפי הטבעת ולמעלה) והשארתו שם עד למותו בייסורים. מכאן, כמובן, זכה לכינויו - המשפד. ולאד נהג להשתמש בשיטות אכזריות נוספות ברדיפת מתנגדים ופושעים. מספרים שבתקופתו אפשר היה להשאיר שקית מטבעות זהב ברחוב ואיש לא היה מעז לגעת בה מפחד העונש הצפוי.

והטירה עצמה? יפהפייה. נעשתה כאן עבודת שיפוץ ושחזור מרשימה מאוד - הן של המבנה עצמו והן של אביזרים שונים ששמשו את דייריו. הסיור בטירה במסלול חד-כיווני מותווה מראש ובהדרכה מקומית, כולל מעברים סודיים ששימשו את משרתי הטירה והפתעות נוספות.

תודה מיוחדת לדידי לזרוביץ, שהדריכה במקום קבוצה ישראלית, הסכימה לבקשתנו המעט חצופה להצטרף כדי לשמוע את ההסברים בעברית, ותוך דקה גם הודיעה לי שאנחנו מכירות מימי התיכון. מה שנכון - נכון. דידי, שנולדה בבית רומני ודוברת את השפה, היא מרתוניסטית ומדריכת טיולים לרומניה וברומניה. אם רק הייתי יודעת מראש...

טירת בראן, רומניה | רוקחת החלומות

סביב הטירה גנים מטופחים, וגם בהם נשמרת, בקריצה קלה, אווירת האימה שהותיר אחריו הרוזן דראקול...

סכנת טביעה! טירת בראן, רומניה | רוקחת החלומות

מצודת רופאה (Rupea Cetatea)

מצודה מרשימה מאוד שלא היתה בכלל בתכנון, אבל המראה שלה מהכביש בו נסענו היה כל כך מסקרן, שלא יכולנו להישאר אדישים. החלטנו להתקרב ולבדוק במה מדובר... ויש על מה לדבר.

מצודת רופאה, רומניה | רוקחת החלומות

מראה המצודה מהכביש הראשי. לא פלא שהחלטנו לעצור...

מדובר במצודה גדולה מימי הביניים שעברה גם היא שימור ושחזור מרשימים מאוד, שממחישים היטב את אופי החיים במקום בימי קדם. מגדלי שמירה ובהם חלונות קטנים לתצפית וחרכי ירי, חדרי מגורים שנשמרו בשלמותם, גנים מטופחים ובאר עתיקה במרכזם, חומה מבוצרת היטב ונוף מרהיב לאזור כולו. אחד האתרים המוצלחים שהיינו בהם.

הכניסה למצודה

מראה מבעד לחלונות וחרכי הירי

הגנים המטופחים והבאר

הנוף המרהיב הנשקף המצודה

כל הארץ מגדלים מגדלים

רומניה, שנאלצה לעמוד במשך שנים ארוכות מול ניסיונות הפלישה העותומניים (הקבב הרומני הוא לא המצאה של ולאד השלישי...) ופולשים אחרים, חיזקה את מערך הביצורים שלה במגדלי שמירה מרובים, שחלק גדול מהם השתמרו בערים העתיקות עד היום.

שבעת המגדלים של בראשוב

בראשוב היתה מוקפת בעבר בשבעה מגדלים. אנחנו הגענו לשניים מהם, במהלך הסיור שלנו בעיר העתיקה של בראשוב - המגדל הלבן (Turnul Alb), והמגדל השחור (Turnul Negro). שני המגדלים מצויים מחוץ לחומת העיר העתיקה, בחלקה המערבי, ואת דרכנו אליהם עשינו בשביל קסום שלצידו נחל קטן.

המגדל הלבן (צבעו ושמו הן תולדה של שחזור מהשנים האחרונות יחסית) הוא המגדל הגבוה ביותר מבין שבעת המגדלים שהקיפו את בראשוב. צורתו כחצי עיגול. הצד הפונה אלינו, לחומה, שטוח. רק כשנגיע למעלה, אחרי טיפוס של כ-130 מדרגות רעועות למדי, יש לאמר, ונסוב סביבו נוכל לראות את חלקו האחורי והמעוגל. מהמגדל הלבן אנחנו ממשיכים דרומה בשביל מיוער לכיוון המגדל השחור (שאי אז בעבר, בדומה לכנסייה השחורה, נחשף לשריפה גדולה, התפחם ומאז נותר שחור).

משני המגדלים - תצפית נהדרת על בראשוב כולה, כולל העיר העתיקה.